sobota, 21 listopada 2015

Kilka ujęć jesiennej Łeby

            Dzisiaj będzie więcej oglądania niż czytania, ponieważ pokażę Wam kilka miejsc w jesiennej odsłonie. Teraz też mają swój urok, zwłaszcza, że jest mało ludzi w tak zimną i deszczową pogodę. Zapraszam do oglądania.

Nasz piękny deptak

Widok na kanał 

Deska surfingowa oraz klimatyczne budynki

Skwer rybaka i nowa wystawa

Najstarszy dom w Łebie, o którym wspominałam ostatnio

Plac zabaw w parku oraz widok na kościół, którego projekt był tak drogi, że mówili o tym w Discovery Channel... Ludzie wpłacali potężne datki, a i tak był budowany ponad 10 lat. Hmm... no ale samochody, wczasy czy inne luksusy dla księży same się nie zapłacą :)

Park - jesienią dość smutny, choć i tak warto go czasem odwiedzić 

Zewnętrzna siłownia - bardzo fajna inicjatywa, powstała w tym roku 

poniedziałek, 16 listopada 2015

Co robić w Łebie poza sezonem?

            Jak pewnie wszyscy tu obecni wiedzą, po sezonie w Łebie są głównie jej mieszkańcy. Turystów jest niewielu, choć zdarzają się. Gdyby ktoś z Was chciał odwiedzić to magiczne miasto poza sezonem, to tutaj znajdziecie listę głównych atrakcji, które są teraz dostępne.
Otóż:
- ruchome wydmy, na które przez cały rok można dojechać melexem (tym czerwonym oczywiście :)
Jeśli ktoś jest wytrwały to można też dotrzeć tam spacerem. Widoki są piękne przez cały rok, a w zimnej porze jest też duży urok tego miejsca, bo jest pusto i bardzo cicho, a na samym szczycie góry zawsze jest o wiele ciepłej niż na dole. Wstęp na wydmy jest bezpłatny po sezonie.
- wieża widokowa na Rąbce
- pałac Wejherów w Nowęcinie
- bunkry powojskowe
- można zobaczyć  (z zewnątrz) najstarszy dom w Łebie
- piękne parki miejskie
- poniemiecki cmentarz
- baseny
- piękna plaża
- zamek (hotel Neptun)
- deptak
- pomniki, np. pierwszej hodowczyni Polskiego Owczarka Nizinnego
- dom, w którym mieszkała pierwsza hodowczyni PONa
- zrobić sobie zdjęcie na desce windsurfingowej 3D
- łabędzi staw i okoliczny las
- port rybacki i jachtowy
- gabinety SPA
I to na razie tyle. Myślę, że wszystko, co najważniejsze wymieniłam. Zapraszam do Łeby! Poniżej przedstawiam wydmy jesienią - piękne.



Wystawa zdjęć

            Zapewne jeszcze niewielu z Was wie, ale zapisałam się nieco w sztuce łebskiej jakiś czas temu. Było to dość dawno, ale nie dzieliłam się tutaj z Wami ów informacją. Chodzi o to, iż w łebskim gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II jest miejsce, gdzie możecie zobaczyć moją wystawę zdjęć z Łeby. Można na nich zobaczyć różne jej zakątki, od tych popularnych do mniej znanych, gdzie turyści raczej nie chodzą. Wystawa tworzy jedną całość podzieloną tematycznie. Jeśli ktoś by chciał zobaczyć, to po wejściu do szkoły należy kierować się w pierwszą w lewo, a tam na ścianie zobaczycie moje zdjęcia. Wystawa jest podpisana oraz umieszczona jest jej nazwa, którą sama wymyśliłam. Kto będzie miał okazję zobaczyć, ten się dowie jaki tytuł - takie wyzwanie na przyszły sezon. Szkoła mieści się na końcu ulicy Nadmorskiej. Polecam zobaczyć. Sama będę kiedyś musiała odwiedzić to miejsce, także jakby byli chętni to zapraszam na wycieczkę.

piątek, 13 listopada 2015

Wykopaliska archeologiczne - znaleziska

                Jak już wcześniej wspominałam, w Łebie odbywały się wykopaliska archeologiczne w okolicy ruin starego kościoła. Nie zostały one przeprowadzone niepotrzebnie, ponieważ znaleziono wiele ciekawych eksponatów. Znaleziska pozwolę sobie wypisać poniżej, chętnym polecam się zapoznać. A są to:
                             - szkielety ludzi (wskazują na to, że był tam kiedyś cmentarz)
                             - dzięki powyższemu znalezisku potwierdzono też na 100 % informację, iż ruiny to na pewno stary kościół, gdyż w czasach istnienia w tamtym miejscu osady, było normalne chowanie zmarłych na terenie przykościelnym.
                             -  dokopano się do dalszego fragmentu fundamentu oraz odkryto kawałek ceglanej posadzki.
                             - studnia
                             - naczynia
Eksponaty zostały przekazane do konserwacji i znajdą się w lęborskim muzeum, a później (kiedy zostanie utworzone) w muzeum morskim w Łebie. Co do szkieletów, to jeszcze nie ma pewności, czy zostanie dla nich utworzony cmentarz przy działającym kościele pw. NMP czy też zostaną wyeksponowane. Kolejny powód by odwiedzić Łebę i okolice. Możecie zobaczyć wszystkie eksponaty, które zostały znalezione oraz ujrzeć na własne oczy miejsce, w którym niegdyś była osada - stara Łeba. Można przenieść się trochę w czasie. Uważam, że jest to bardzo ciekawe przeżycie, szczególnie dla ludzi, którzy interesują się trochę historią bądź pokochali Łebę.

Łeba nagrodzona!

                Z wielką przyjemnością informuję, iż w ostatnim czasie Łeba została nagrodzona w plebiscycie na najpopularniejszą miejscowość plażową w Polsce! Zajęliśmy drugie miejsce (pierwsze ma Krynica Morska). Uważam, że w pełni zasłużyliśmy na tę nagrodę i sądzę, że w przyszłych latach możemy skoczyć na miejsce pierwsze. Łeba cały czas się rozwija i jest niezwykle przyjazna dla turysty. Zachęcam już teraz do rezerwacji na przyszły rok, albo i nawet jeszcze na ten. Dlaczego by sobie nie urządzić świąt nad morzem? Albo przyjechać tutaj na andrzejki czy sylwestra? Jest wiele ciekawych propozycji, że których można czym prędzej skorzystać. Po sezonie też jest tu parę ciekawych rzeczy do zrobienia, zobaczenia. Zapraszam serdecznie i oby było Was, drodzy wczasowicze coraz więcej i więcej. Gorące pozdrowienia!